Award Winners History

BUSINESS PULSE AWARD WINNERS HISTORY

Business Person of the Year
1986 Don Haggen, Haggen Foods
1987 Dick Metcalf, Metcalf Hodges
1988 Mike Brennan, Bellingham/Whatcom Chamber of Commerce
1989 Fielding Formway, Arco Cherry Point
1990 Hal Arnason Jr., Arnason Realtors
1991 Sid Baron, Exxel Pacific
1992 Jim Wynstra, Homestead, Inc.
1993 Don Stern, Homax, Inc.
1994 Jody Bergsma, Bergsma Galleries
1995 Jim Frederick, Intalco Aluminum
1996 Peggy Zoro, Key Bank
1997 Glenn Butler, Arco Cherry Point Refinery
1998 Dean Shintaffer, Sound Beverage
1999 Craig Cole, Brown and Cole Foods
2000 Peter Paulson, Hotel Bellwether
2001 Ray Caldwell, Little Caesars Pizza
2002 Elizabeth Grant, Stewart Title
2003 Larry Wickkiser, Airporter Shuttle
2004 Rud Browne, Ryzex, Inc.
2005 Nick Kaiser Saturna Capital
2006 Larry Weiber, Aluminum Chambered Boats
2007 Dale Henley, Haggen Foods
2008 Scott Walker, Walkers Carpet
2009 Wes Herman, Woods Coffee
2010 John Ferlin, Brooks Manufacturing
2011 Jeff Kochman, Barkley Company
2012 Bob Pritchett, Logos Bible Software
2013 Scott Renne, Blue Sea Systems
2014 Ben Kinney, NVNTD, Keller Williams RE Bellingham
2015 Dale Zender, PeaceHealth St. Joseph
2016 Doug Thomas, Bellingham Cold Storage
2017 Anne-Marie Faiola, Bramble Berry
2018 Matt Mullett, All American Marine

 

Small Business of the Year
1990 Lehmann and Sons
1991 Ferndale Drug
1992 Il Fiasco
1993 International Athletic
1994 Louis Auto Glass
1995 Gary’s Clothing
1996 Office Systems Northwest
1997 Hardware Sales
1998 Bakerview Nursery
1999 Bellingham Travel and Cruise
2000 McEvoy Oil
2001 Northwest Propane
2002 Brenthaven
2003 Absorption Corporation
2004 Andgar
2005 Northwest Computer
2006 Brambleberry
2007 Dewaard & Bode
2008 Credo Construction
2009 Fastcap
2010 Avenue Bread Company
2011 Chuckanut Bay Foods
2012 Vital Choice Seafood
2013 Scholten’s Equipment
2014 Home Port Seafoods
2015 Lynden Sheet Metal
2016 Print & Copy Factory
2017 Emergency Reporting
2018 Bellingham Training & Tennis Club

 

Start-Up Business of the Year
1994 Bagel Factory
1995 Northwood Hall
1996 Merry Maids
1997 Laserpoint Awards
1998 Pastazza
1999 Laserjamb
2000 Siscosoft
2001 Chrysalis Inn and Spa
2002 Nuthouse Grill
2003 Aluminum Chambered Boats
2004 Emergency Reporting
2005 K&K Industries
2006 Fairhaven Candy Company
2007 Big Fat Fish Company
2008 Tatango
2009 Reset Games
2010 Fat Cat Fish Company
2011 Infusion Solutions
2012 Next Level Training
2013 Red Rokk Interactive
2014 Innotech Metal Designs
2015 Capstone Pysical Therapy
2016 Trayvax Enterprises
2017 1st Class Auto Body
2018 Twin Sisters Brewing Company

 

Whatcom Business Lifetime Achievement Awards
1990 David Morse, Morse Hardware
1991 Hank Jansen, Lynden Transport
1992 Jack Cole, Brown and Cole, Inc.
1993 Red Haskell, Haskell Corporation
1994 Ira Yeager, Yeager’s Sporting Goods
1995 Ivor Allsop, Allsop, Inc.
1996 Chuck Wilder, Wilder Construction, Inc.
1997 Irwin LeCocq, Peoples Bank
1998 Jim Talbot, Bellingham Cold Storage, Barkley, Inc., Talbot Industries
1999 Ann Jones, KGMI, KISM Radio
2000 Brian Griffin, Unity Insurance
2001 Don Haggen, Haggen Foods
2002 Alta McClellan, Hardware Sales
2003 Harold Walton, Walton Beverage
2004 Bob Diehl, Diehl Ford
2005 Hal Arnason Jr., Arnason-Miller Real Estate
2006 Ken Imus, Jacaranda Corp
2007 Jerry Chambers, Chambers Chevrolet
2008 Sid Baron, Exxel Pacific
2009 Jack Westford, Westford Funeral Homes
2010 Dick Hempler, Hempler Meats
2011 Frank Imhof, IMCO Construction
2012 Nick Kaiser, Saturna Capital
2013 Dan Washburn, Windermere Real Estate
2014 Terry Smith, Smith Gardens
2015 Jay Bornstein, Bornstein Seafoods
2016 Ed Brandsma, Edaleen Dairy
2017 Andy Vitjalic, American Canadian Fisheries
2018 Grace Borsari, Alpha Technologies